Sammanträden 2019/2020

Docenturkommittén​​

  • Måndag 7 oktober
  • Tisdag 26 november
  • Tisdag 4 februari 2020
  • Tisdag 31 mars 2020
  • Måndag 18 maj 2020

BMC, B1: 122 b, klockan 15–17 (om inte annat anges)

Fakultetskollegium​

  • Tisdag 12 mars, klockan 15.30
  • Tisdag 11 juni, klockan 15.30
  • Onsdag 16 oktober, (Obs! Kollegiet är inställt.)
  • Tisdag 10 december, klockan 15.30

Farmaceutiska kommittén​

  • Tisdag 20 augusti, Lokal: Tuvstarren
  • Tisdag 10 september
  • Måndag 7 oktober
  • Tisdag 5 november
  • Tisdag 10 december, klockan 9.00–12.00

BMC, Scheelerummet, klockan 13.00–16.00

Kommittén för lika villkor​​​​

  • Onsdag 9 oktober
  • Onsdag 6 november
  • Onsdag 11 december

 BMC, A11:220b, klockan 15.30–17.00

Kommittén vid farmaceutiska fakulteten för utbildning på grundnivå och avancerad nivå​​

  • 29 augusti
  • 13 september
  • 16 oktober, Lokal: Tuvstarren, Segerstedthuset
  • 25 oktober, kursplanegruff
  • 14 november
  • 12 december Lokal: Tuvstarren Segerstedt
  • 23 januari 2020

BMC, Scheelerummet, klockan 8.30–12.00 om inte annat anges

Kommittén vid medicinska fakulteten för utbildning på grundnivå och avancerad nivå​​​

  • Tisdag 11 december, PLA 00 207 Nornan (Obs: klockan 13.00–16.30)

2019

  • Tisdag 29 januari, PLA 01 410 Kungsmyntan
  • Tisdag 5 mars, PLA 01 410 Kungsmyntan
  • Tisdag 23 april, PLA 01 410 Kungsmyntan
  • Tisdag 28 maj, PLA 01 410 Kungsmyntan
  • Tisdag 20 augusti, PLA 00 207 Nornan
  • Tisdag 1 oktober, PLA 01 410 Kungsmyntan
  • Tisdag 5 november, PLA 00 207 Nornan
  • Tisdag 10 december, PLA 00 207 Nornan

Segerstedthuset, klockan 14.00–17.00

Kommittén för utbildning på forskarnivå​​​​

  • ​Tisdag 28 augusti
  • Tisdag 18 september
  • Tisdag 23 oktober
  • Onsdag 21 november
  • Tisdag 11 december

VT19

  • Tisdag 15 januari
  • Måndag 25 februari
  • Måndag 18 mars
  • Tisdag 23 april
  • Tisdag 21 maj
  • Tisdag 18 juni

HT19

  • Tisdag 20 augusti
  • Tisdag 24 september
  • Tisdag 22 oktober
  • Tisdag 19 november
  • Måndag 9 december

VT20

  • Tisdag 21 januari
  • Tisdag 25 februari
  • Tisdag 24 mars
  • Tisdag 21 april
  • Tisdag 19 maj
  • Tisdag 16 juni

BMC, Scheelerummet, klockan 13.00–17.00

Medicinska kommittén

  • Måndag 1 oktober
  • Onsdag 21 november (Observera ny tid och lokal! Klockan 16.00–17.30, Lilla konferensrummet, Akademiska sjukhuset, ingång 40, plan 4)

Akademiska sjukhuset, Robergbiblioteket, ingång 40, plan 4, klockan 15.00–16.30

Områdesnämnden​​​​

2019

  • ​Onsdag 23 januari
  • Onsdag 20 februari
  • Onsdag 20 mars
  • Onsdag 17 april
  • Onsdag 22 maj
  • Onsdag 19 juni
  • Onsdag 28 augusti
  • Onsdag 18 september
  • Onsdag 23 oktober
  • Onsdag 20 november
  • Onsdag 18 december

2020

  • Onsdag 29 januari
  • Onsdag 19 februari
  • Onsdag 18 mars 
  • Onsdag 15 april
  • Onsdag 20 maj 
  • Onsdag 17 juni 

Segerstedthuset, Tuvstarren, plan 1, klockan 9.00–12.00

Områdesnämndens arbetsutskott​​​  ​​

2019

  • Onsdag 9 januari
  • Onsdag 16 januari
  • Onsdag 30 januari
  • Onsdag 6 februari
  • Onsdag 13 februari
  • Onsdag 27 februari
  • Onsdag 6 mars
  • Onsdag 13 mars
  • Onsdag 27 mars
  • Onsdag 3 april
  • Onsdag 10 april
  • Onsdag 24 april
  • Onsdag 8 maj
  • Onsdag 15 maj
  • Tisdag 28 maj
  • Onsdag 5 juni
  • Onsdag 12 juni
  • Onsdag 26 juni
  • Onsdag 21 augusti
  • Onsdag 4 september
  • Onsdag 11 september
  • Onsdag 25 september
  • Onsdag 2 oktober
  • Onsdag 9 oktober, (klockan 9.00–11.00)
  • Onsdag 16 oktober
  • Onsdag 30 oktober
  • Onsdag 6 november
  • Onsdag 13 november
  • Onsdag 27 november
  • Onsdag 4 december
  • Onsdag 11 december

2020

  • Onsdag 8 januari
  • Onsdag 15 januari
  • Onsdag 22 januari
  • Onsdag 5 februari
  • Onsdag 12 februari
  • Onsdag 26 februari
  • Onsdag 4 mars
  • Onsdag 11 mars
  • Onsdag 25 mars
  • Onsdag 1 april
  • Onsdag 8 april
  • Onsdag 22 april
  • Onsdag 29 april
  • Onsdag 6 maj
  • Onsdag 13 maj
  • Onsdag 27 maj
  • Onsdag 3 juni
  • Onsdag 10 juni
  • Onsdag 24 juni

Segerstedthuset, Tuvstarren, plan 1klockan 13.00–15.00

Prefektmöte​

  • Onsdag 13 februari
  • Onsdag  27 mars, (informationsmöte bara för de som ska med till Bryssel)
  • Onsdag 24 april
  • Onsdag 5 juni
  • Onsdag 23 oktober
  • Onsdag 4 december

Lokal varierar, klockan 15.30–17.00

Programkommittén för biomedicinska analytikerprogrammet​​​ ​​ 

  • Tisdag 15 oktober
  • Tisdag 12 november
  • Tisdag 17 december

2020

  • Tisdag 4 februari
  • Tisdag 3 mars
  • Tisdag 21 april
  • Tisdag 19 maj
  • Tisdag 1 september
  • Tisdag 6 oktober
  • Tisdag 10 november
  • Tisdag 8 december

BMC, Boströmrummet, klockan 13.15–16.30

Programkommittén för biomedicinprogrammet​​​​

VT19

  • Måndag 11 februari
  • Måndag 18 mars 
  • Måndag 6 maj  
  • Måndag 3 juni 

BMC, B/A11:220b, klockan 13.00–16.00

HT19

  • Måndag 2 september
  • Måndag 7 oktober
  • Måndag 11 november
  • Onsdag 11 december (Segerstedt, lokal PLA 00 206 Brunörten)

BMC, B/A11:220b, klockan 13.00–16.00

Programkommittén för logopedprogrammet​​​

VT19

  • Torsdag 14 februari 
  • Torsdag 21 mars 
  • Torsdag 2 maj
  • Torsdag 13 juni 

HT19

  • Tisdag 17 september 
  • Tisdag 22 oktober
  • Tisdag 3 december

BMC, CerebRum, logopedenheten, klockan 14.30–16.30

Programkommittén för läkarprogrammet​​​

  • 23 januari 2019, Robergsbiblioteket, klockan 13.00–16.30
  • 11 februari 2019, Nornan, klockan 13.00–16.30
  • 14 mars 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30
  • 3 april 2019, Krusenberg, 8.30–12.00
  • 8 maj 2019, Robergsbiblioteket, klockan 13.00–16.30
  • 4 juni 2019, Nornan, klockan 13.00–16.30
  • 22 augusti 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30
  • 12 september 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30
  • 17 oktober 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30
  • 13 november 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30
  • 11 december 2019, Kungsmyntan, klockan 13.00–16.30

Programkommittén för masterprogrammen​​

  • Tisdag 15 januari
  • Torsdag 14 februari
  • Onsdag 3 april
  • Onsdag 15 maj
  • Onsdag 21 augusti
  • Måndag 16 september
  • Tisdag 22 oktober
  • Onsdag 27 november, (Obs! Ny tid: klockan 9–12 – samma lokal)
  • Onsdag 18 december, (Obs! Ny lokal: Eklundshof – samma tid) 

BMC, Boströmrummet, klockan 13.00–16.00

Programkommittén för fysioterapeutprogrammet​​​ 

VT19

  • Torsdag 31 januari 
  • Torsdag 14 mars
  • Torsdag 11 april
  • Torsdag 16 maj 

Sal E10:3309, SciLifeLab, BMC, klockan 13.30–16.00

HT19

  • Torsdag 5 september (Segerstedt, lokal PLA 00 206 Brunörten)
  • Torsdag 3 oktober
  • Torsdag 14 november
  • Torsdag 12 december (Segerstedt, lokal  PLA 00 206 Brunörten)

Sal E10:3309, SciLifeLab, BMC, klockan 13.30–16.00

Programkommittén för sjuksköterskeprogrammen​​​

HT19

  • Onsdag 4 september
  • Onsdag 2 oktober
  • Onsdag 6 november
  • Onsdag 4 december

VT20

  • Onsdag 15 januari
  • Onsdag 12 februari
  • Onsdag 11 mars
  • Onsdag 8 april
  • Onsdag 6 maj
  • Onsdag 3 juni

HT20

  • Onsdag 9 september
  • Onsdag 7 oktober
  • Onsdag 4 november
  • Onsdag 2 december
  • Onsdag 13 januari 2021

Segerstedthuset, klockan 9.00 (arbetsutskottet träffas klockan 8.00)

Arbetsutskottet för programkommittén för sjuksköterskeprogrammen​​​

HT19

  • Onsdag 21 augusti
  • Onsdag 18 september
  • Torsdag 17 oktober
  • Onsdag 13 november
  • Torsdag 19 december

VT20

  • Onsdag 29 januari
  • Onsdag 26 februari
  • Onsdag 25 mars
  • Onsdag 22 april
  • Onsdag 20 maj

HT20

  • Onsdag 26 augusti
  • Onsdag 23 september
  • Onsdag 21 oktober
  • Onsdag 18 november
  • Onsdag 16 december

Segerstedthuset, klockan 8.00

Upptaktsdagar

HT20

  • 27–28 augusti

Rekryteringsgrupp för anställningar inom medicinska fakulteten​​​​ 

  • Onsdag 22 augusti
  • Måndag 3 september
  • Tisdag 25 september
  • Tisdag 9 oktober
  • Tisdag 23 oktober
  • Tisdag 6 november, Observera tiden: klockan 9.00–12.00!
  • Onsdag 21 november
  • Måndag 3 december
  • Måndag 17 december

Robergbiblioteket, Akademiska sjukhuset (ingång 40, 4 tr.), klockan 13.00–16.30

Rekryteringsgrupp för anställningar inom farmaceutiska fakulteten

  • Onsdag 18 april klockan 15.30–17.00
  • Tisdag 15 maj klockan 10.00–12.00
  • Måndagen 21 maj klockan 15.15–17.00
  • Tisdag 5 juni klockan 13.00–15.00
  • Tisdag 4 september klockan 15.00–17.00
  • Tisdag 2 oktober klockan 15.00–17.00
  • Tisdag 6 november klockan 15.00–17.00
  • Tisdag 4 december klockan 15.00–17.00

Scheelerummet, BMC

Samrådsnämnden Landstinget i Uppsala län- Uppsala universitet​​

  • Måndag 11 mars, 16.00–17.00
  • Måndag 20 maj, 16.00–17.00
  • Måndag 30 september, 16.00–17.00
  • Måndag 18 november, 16.00–17.00

Universitetssjukvårdsstyrelsen

  • Måndag 11 mars, 15.30–16.00
  • Måndag 20 maj, 15.30–16.00
  • Måndag 30 september, 15.30–16.00
  • Måndag 18 november, 15.30–16.00

Samrådsgruppen Akademiska sjukhuset - Vetenskapsområdet för medicin och farmaci

  • Onsdag 9 januari, 15.30–17.00
  • Måndag 18 mars, 15.30–17.00
  • Måndag 3 juni, 15.30–17.00

Stiernstedtsalen, Akademiska sjukhuset, ing 13, 2 tr

Universitetssjukvårdsnämnden