Vetenskapsområdet för medicin och farmaci

Sammanträden 2017

Universitetssjukvårdsnämnden

Docenturkommittén​​

  • Tisdag 10 oktober
  • Torsdag 30 november
  • Tisdag 6 februari (2018)
  • Tisdag 10 april (2018)
  • Tisdag 29 maj (2018)

BMC, Scheelerummet, kl 15-17

Fakultetskollegium​

  • Torsdag 14 september , kl 15.30
  • Tisdag 13 december, kl 15.30

Farmaceutiska kommittén​

  • Tisdag 12 september

BMC, Scheelerummet, kl. 13.00-16.00

Kommittén för lika villkor​​

  • Måndag 13 februari
  • Måndag 24 april
  • Tisdag 23 maj B/E10:1309, SciLifeLab, BMC 

 BMC,Scheelerummet, kl. 12.30-14.00

Kommittén vid farmaceutiska fakulteten för utbildning på grundnivå och avancerad nivå​​

  • Torsdag 26 januari
  • Onsdag 15 februari
  • Torsdag 9 mars
  • Torsdag 6 april
  • Torsdag 4 maj
  • Torsdag 7 juni med lunch, OBS! Ny lokal: Öbrinkrummet
  • Torsdag 24 augusti
  • Torsdag 21 september
  • Torsdag 19 oktober
  • Torsdag 16 november
  • Torsdag 14 december, OBS! Ny lokal: Öbrinkrummet

BMC, Scheelerummet, kl 8.30-12.00

Kommittén vid medicinska fakulteten för utbildning på grundnivå och avancerad nivå​​​

  • Tisdag 31 januari
  • Tisdag 7 mars
  • Tisdag 25 april, OBS! Lokal Boström, A11:2, BMC
  • Tisdag 30 maj, OBS! Lokal Boström, A11:2, BMC
  • Tisdag 22 augusti
  • Tisdag 26 september
  • Tisdag 7 november
  • Tisdag 12 december

BMC, Scheelerummet, kl. 14.00-17.00

Kommittén för utbildning på forskarnivå​​​​

  • Tisdag 24 januari 
  • Tisdag 28 februari
  • Tisdag 28 mars
  • Tisdag 25 april
  • Tisdag 23 maj
  • Tisdag 13 juni
  • Tisdag 29 augusti 
  • Tisdag 26 september
  • Tisdag 24 oktober
  • Tisdag 21 november
  • Tisdag 12 december
  • Tisdag 16 januari 2018

BMC, Scheelerummet, kl 13.00 - 17.00

Medicinska kommittén

  • Tisdag 28 februari 
  • Tisdag 11 april
  • Torsdag 1 juni
  • Onsdag 27 september, OBS lokal! Lönnen, plan 4 Segerstedhuset
  • Onsdag 25 oktober
  • Torsdag 14 december

Akademiska sjukhuset, Robergbiblioteket, ingång 40, plan 4, kl 15.00 - 17.00

Områdesnämnden​​​​

  • Onsdag 30 augusti, BMC, Scheelerummet, kl 09.00- 11.00 
  • Onsdag 27 september
  • Onsdag 25 oktober
  • Onsdag 22 november
  • Torsdag 14 december
  • Onsdag 24 januari 2018
  • Onsdag 21 februari 2018
  • Onsdag 31 mars 2018
  • Onsdag 18 april 2018
  • Onsdag 16 maj 2018
  • Onsdag 13 juni 2018

Segerstedthuset, Tuvstarren, plan 1, kl 09.00- 11.00

Områdesnämndens arbetsutskott​​​  ​​

  • Onsdag 14 juni, BMC, Scheelerummet, kl kl 13.00 - 15.00
  • onsdag 21 juni, BMC, Scheelerummet, kl kl 13.00 - 15.00
  • Onsdag 29 juni, BMC, Scheelerummet, kl kl 13.00 - 15.00
  • Måndag 14 augusti, BMC, Scheelerummet, kl kl 13.00 - 15.00
  • Onsdag 23 augusti, BMC, Scheelerummet, kl kl 13.00 - 15.00
  • Onsdag 6 september
  • Onsdag 13 september
  • Onsdag 20september
  • Onsdag 4 oktober
  • Onsdag 11 oktober
  • Onsdag 18 oktober
  • Onsdag 1 november
  • Onsdag 8 november
  • Onsdag 15 november
  • Onsdag 29 november
  • Onsdag 6 december
  • Onsdag 10 januari 2018
  • Onsdag 17 januari 2018
  • Onsdag 31 januari 2018
  • Onsdag 7 februari 2018
  • Onsdag 14 februari 2018
  • Onsdag 28 februari 2018
  • Onsdag 7 mars 2018
  • Onsdag 14 mars 2018
  • Onsdag 28 mars 2018
  • Onsdag 4 april 2018
  • Onsdag 11 april 2018
  • Onsdag 25 april 2018
  • Onsdag 2 maj 2018
  • Onsdag 9 maj 2018
  • Onsdag 23 maj 2018
  • Onsdag 30 maj 2018
  • Onsdag 20 juni 2018
  • Onsdag 27 juni 2018

Segerstedthuset, Tuvstarren, plan 1kl 13.00 - 15.00

Prefektmöte​

  • Tisdag 24 januari
  • Onsdag 22 mars
  • Onsdag 31 maj, kl 15.30 - 17.30

BMC, Scheelerummet kl 15.00

Programkommittén för biomedicinska analytikerprogrammet​​​ 

  • Tisdag 7 februari
  • Tisdag 14 mars
  • Torsdag 27 april
  • Onsdag 7 juni
  • Tisdag 29 augusti
  • Tisdag 10 oktober
  • Tisdag 14 november
  • ​Tisdag 19 december

BMC, Boströmrummet, kl 13.15 - 16.00

Programkommittén för biomedicinprogrammet​​​

  • Måndag 6 februari OBS! Ny lokal, B/A11:220b BMC
  • Måndag 13 mars OBS! Ny lokal, B/A11:220b BMC
  • Onsdag 26 april OBS! Ny tid 09.00-12.00
  • Måndag 29 maj OBS! Ny lokal, B/A11:220b BMC
  • Måndag 4 september
  • Måndag 9 oktober
  • Måndag 13 november
  • Måndag 18 december

BMC, Boströmrummet, kl 13.00 - 16.00

Programkommittén för logopedprogrammet​​

  • Torsdag 16 februari
  • Tisdag 21 mars
  • Tisdag 2 maj
  • Torsdag 8 juni
  • Tisdag 5 september
  • Tisdag 3 oktober
  • Torsdag 9 november
  • Tisdag 5 december

BMC, CerebRum, logopedenheten, kl 15.00-17.00

Programkommittén för läkarprogrammet​​​

  • Onsdag 18 januari
  • Onsdag 15 februari
  • Onsdag 15 mars
  • Torsdag 6 april
  • Onsdag 3 maj 
  • Onsdag 7 juni
  • Onsdag 23 augusti
  • Onsdag 13 september
  • Onsdag 11 oktober
  • Onsdag 8 november
  • Onsdag 13 december

Akademiska sjukhuset, Robergbiblioteket, ingång 40, plan 4,  kl 13.00-16.30

Programkommittén för masterprogrammen​​

  • Tisdag 17 januari 
  • Tisdag 21 februari
  • Tisdag 4 april
  • Tisdag 16 maj
  • Tisdag 15 augusti
  • Onsdag 13 september
  • Tisdag 24 oktober
  • Tisdag 28 november 
  • Tisdag 19 december, julavslutning

BMC, Scheelerummetkl 13.00-16.30

Programkommittén för fysioterapeutprogrammet​​​ 

  • Torsdag 26 januari
  • Torsdag 9 februari
  • Torsdag 16 mars
  • Torsdag 27 april
  • Torsdag 18 maj
  • Torsdag 31 augusti
  • Torsdag 28 september
  • Torsdag 26 oktober
  • ​Torsdag 7 december

sal E10:3309, SciLifeLab, BMC, kl 13.30 – 16.00

Programkommittén för sjuksköterskeprogrammen​​​

  • ​Onsdag 11 januari 
  • Onsdag 15 februari
  • Onsdag 15 mars
  • Onsdag 12 april
  • Onsdag 10 maj
  • Onsdag 7 juni
  • Onsdag 6 september
  • Onsdag 4 oktober
  • Onsdag 8 november
  • Onsdag 6 december
  • Onsdag 17 januari 2018

Akademiska sjukhuset, kl. 09.00 (arbetsutskottet träffas kl. 08.00)

Arbetsutskottet för programkommittén för sjuksköterskeprogrammen​​​

  • Onsdag 1 februari
  • Onsdag 1 mars
  • Onsdag 29 mars
  • Onsdag 26 april
  • Tisdag 23 maj
  • Onsdag 23 augusti
  • Onsdag 20 september
  • Onsdag 18 oktober
  • Onsdag 22 november
  • Onsdag 20 december

Akademiska sjukhuset, kl. 08.00

Rekryteringsgruppen​​​​

  • Tisdag 17 januari
  • Tisdag 31 januari
  • Måndag 13 februari
  • Måndag 27 februari
  • Måndag 13 mars
  • Måndag 3 april
  • Måndag 24 april
  • Måndag 8 maj
  • Måndag 15 maj
  • Måndag 29 maj
  • Måndag 12 juni

Robergbiblioteket, Akademiska sjukhuset (ingång 40, 4 tr.), kl 13.00

Samrådsnämnden Landstinget i Uppsala län- Uppsala universitet​​

kl 14.00, lokal varierar

Samrådsgruppen Akademiska sjukhuset - Vetenskapsområdet för medicin och farmaci

Styrelserummet, Akademiska sjukhuset, ing 61, 8 tr, kl 15.30