Vetenskapsområdet för medicin och farmaci

Programkommittén för sjuksköterskeprogrammen

Kallelser och protokoll | Sammanträdestider

Mandatperiod: 2014-07-01 - 2017-06-30
(studeranderepresentanter 2016-05-29 - 2017-05-29)

Ledamöter

  • Barbro Wadensten, ordförande, universitetslektor, inst. för folkhälso- och vårdvetenskap
  • Ulrika Pöder, vice ordförande, programansvarig sjuksköterskeprogrammet, universitetslektor, inst. för folkhälso- och vårdvetenskap
  • Karina Bodin, representant Uppsala kommun
  • Anna-Karin Gunnarsson, programansvarig röntgensjuksköterskeprogrammet, universitetslektor, inst. för kirurgiska vetenskaper
  • Lena Gunningberg, professor, inst. för folkhälso- och vårdvetenskap
  • Eva Jangland, universitetslektor, inst. för kirurgiska vetenskaper
  • Birgitta Johansson, universitetslektor, inst. för immunologi, genetik och patologi
  • Elsa Jäger, studentrepresentant
  • Gunnel Larsson, universitetslektor, inst. för medicinska vetenskaper
  • Anna Ludvigsson, studentrepresentant
  • Ingrid Persson, representant Landstinget i Uppsala län
  • Christine Rubertsson, programansvarig barnmorskeprogrammet, universitetslektor, inst. för kvinnors och barns hälsa
  • Douglas Rönnberg, studentrepresentant, ordförande studentföreningen
  • Marie Sjödin, representant Akademiska sjukhuset
  • Samuel Ulvbäck, studentrepresentant
  • Caisa Öster, programansvarig specialistsjuksköterskeprogrammet, universitetslektor, inst. för neurovetenskap

Närvaro- och yttranderätt

Sekreterare

  • Ivana Colic, utbildningshandläggare, kansliet för medicin och farmaci